Hattricki i rekordy

Dwa lata czekali kibice Grunwaldu, aby kolejny piłkarz zaliczył hattricka w I zespole.

W sobotnim meczu Dawid Rudyk trzykrotnie pokonał bramkarza Unii Racibórz. Ostatnim, któremu udało się strzelić trzy gole był Tomasz Kasprzyk. "Nakata" uczynił to w meczu wyjazdowym Victoria Jaworzno - GRUNWALD (1-5).

Ostatnie 10 hattricków (więcej niż 3 gole zawodnik "zielonych" ostatnio nie strzelił):

REKORD W I ZESPOLE
Rekord strzelonych bramek w I drużynie Grunwaldu w meczu ligowym należy do dwóch piłkarzy: Gerarda Pawlika i Henryka Poloczka, którzy strzelili po 5 goli:

22.05.1966r. Stal Mikołów (obecny AKS) - GRUNWALD 0-7
- Gerard Pawlik - 5

29.06.1969r. GRUNWALD - Lotnik Wrocław 8-0
- Henryk Poloczek - 5
Do przerwy Grunwald prowadził z Lotnikiem 5-0 i wszystkie 5 bramek strzelił Henryk Poloczek. W drugiej połowie jednak już nie wystąpił, gdyż trener Grunwaldu Emil Bochnia zmienił go w przerwie meczu.

28 maja 1978 roku w meczu Grunwaldu z Bolesławem Bukowno (6-3) były trener Grunwaldu Ryszard Stondzik miał szansę na wyrównanie rekordu Pawlika i Poloczka. Przy stanie 5-2 dla Grunwaldu - w tym momencie Ryszard Stondzik miał 4 strzelone bramki - sędzia podyktował rzut karny dla "zielonych". Karnego wykonywał właśnie Ryszard Stondzik. Już dał znak, że będzie strzelał, a tu nagle Franciszek Pawlik (w I zespole zdobył najwięcej bramek - 101, dalsze miejsca zajmują: Gerard Pawlik - 92 bramki, Krzysztof Pawlik - 90 bramek) podbiegł do piłki i strzelił gola, gdyż nie chciał, aby Ryszard Stondzik wyrównał rekord jego brata Gerarda. Jak powiedział nam Prezes Grunwaldu, który był obecny na tym spotkaniu, sędzia popełnił błąd, gdyż powinien był powtórzyć rzut karny.

REKORD W HISTORII
Rekord strzelonych bramek w jednym meczu należy do Artura Sobiecha i Rocznika 1990.
W sezonie 2003/2004 "Abdul" poprawił osiągnięcie Rafała Szpotona z 1995 roku, który w roczniku 1981 dwukrotnie strzelił 9 goli (03.06.1995r. GRUNWALD - Stadion Chorzów 21-0, 15.10.1995r. GRUNWALD - Czarni Pyskowice 25-0). Najpierw 01.09.2003r. w meczu Goniec Chorzów - GRUNWALD 0-21 Artur Sobiech strzelił 12 bramek, a 03.04.2004r. w meczu GRUNWALD - Goniec Chorzów 28-0 trafił do siatki 17 razy! (mecz tych trampkarzy trwał 2x30 minut). Wynik 28-0 to jednocześnie najwyższe zwycięstwo Grunwaldu w historii.

Dodał: Leszek 17.11.2008 (Monday) 22:13