Luty 2006

28.02.2006r. (wtorek) - Jubileusz Grunwaldu

Ponad 500 gości przybyło w sobotę do Rudy Śląskiej, gdzie odbyły się uroczystości 85-lecia miejscowego Grunwaldu. Rozpoczęło się od mszy w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej. Odprawił ją proboszcz parafii, ksiądz Bernard Drozd, a koncelebrował duszpasterz sportu, ksiądz Krzysztof Sitek. Następnie w hali rudzkiego MOSiR-u odbyła się uroczysta akademia. Uczestniczyły w niej władze Rudy Śląskiej, z prezydentem Andrzejem Stanią na czele, posłowie na Sejm RP: Danuta Pietraszewska i Grzegorz Tobiszowski, przedstawiciele władz związkowych z kraju i regionu w osobach Antoniego Piechniczka, Rudolfa Bugdoła, Alfreda Wrzeskiego i Andrzeja Szulca. Nie zabrakło również Engelberta Szolca, olimpijczyka Grunwaldu oraz prezesów klubów sportowych z miasta i Śląska, dyrektorów KWK "Halemba", przez wiele lat patronującej klubowi, a także trenerów, byłych działaczy, zawodników i sympatyków. Wszyscy składali gratulacje z okazji 85-lecia i życzyli sukcesów. Prezes i jednocześnie kronikarz klubu, Teodor Wawoczny wygłosił referat, przypominając o założycielach klubu oraz o jego sukcesach i porażkach. Nie zabrakło wyróżnienia dla tych wszystkich, którzy rozsławili Grunwald. Odznaczenia klubowe odebrały 42 osoby, PZPN i Śl.ZPN przyznały po 26 odznaczeń, a Związek Piłki Ręcznej w Polsce 9. Za 41 lat działalności w klubie kryształową piłkę odebrał doktor Bernard Jarkulisz. Warto też podkreślić, że mieszkający na stałe w Niemczech byli szczypiorniści Grunwaldu: Joachim Figlus oraz Stefan i Czesław Oleksowie przedstawicielom sekcji piłki ręcznej wręczyli komplet strojów, a prezesowi klubu oficjalną piłkę tegorocznych mistrzostw świata. Rozmowom o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości popularnych "zielonych" nie było końca.
/źródło: "Sport"/
/dodano o godz. 18.05/

komentarze ()

27.02.2006r. (poniedziałek) - sparing

W niedzielę 5 marca o godzinie 12.00 GRUNWALD rozegra sparing z IV-ligowym Rozbarkiem Bytom. Spotkanie odbędzie się na sztucznym boisku chorzowskiego MORiS-u przy ul. Lompy.

Łuszczek, 90 min.

Janosz (46. Moroń) - Krajanowski, A.Duda, Jarczyk (41. S.Starowicz) - Kusiak - Wróblewski (46. D.Starowicz), D.Sobiech, Zajdel (55. Karcz), Łuszczek - Rudyk (57. Pochylski), Kasprzyk
Trener: Ryszard Stondzik
Asystent: Fryderyk Duda

W rozegranym dzisiaj w godzinach rannych sparingu
Grunwald rozgromił Odrę Miasteczko Śląskie 8-2 (0-0).
W I połowie "zieloni" stworzyli kilka dobrych okazji podbramkowych, jednak szwankowała skuteczność. Worek z bramkami rozwiązał się za to w drugich 45 minutach - ujrzeliśmy aż 10 bramek, z czego 8 znalazło się w bramce Odry. Tuż po przerwie do siatki V-ligowca trafił głową
Dawid Rudyk (piłka odbiła się jeszcze od słupka), który dobił piłkę po strzale Dariusza Sobiecha. Niespełna 60 sekund później było już 2-0. Strzał Szymona Łuszczka bramkarz wybił przed siebie, obronił także dobitkę Dawida Rudyka, ale przy kolejnej - w wykonaniu Dariusza Sobiecha - był bezradny. Trzeci gol padł po rzucie wolnym. Tomasz Kasprzyk dośrodkował piłkę w pole karne, a tam głową skutecznie strącił ją do bramki Dariusz Sobiech. Na 4-0 dla Grunwaldu podwyższył... obrońca Odry, który zza "16-stki" wybił piłkę spod nóg Dawida Rudyka do własnej bramki. W 65. minucie było już 5-0. Tomasz Kasprzyk wypuścił Damiana Starowicza, który w sytuacji sam na sam trafił w bramkarza, odbitą piłkę dopadł Sławomir Pochylski i posłał do siatki. Na kolejną bramkę nie trzeba było długo czekać. Szymon Łuszczek przerzucił piłkę na drugą stronę boiska do wchodzącego w pole karne Sebastiana Starowicza i "Cebul" okazji nie zmarnował. W 74. i 79. minucie Odra zmniejszyła rozmiary porażki. "Zieloni" grali do końca i bramkarz z Miasteczka jeszcze dwukrotnie wyciągał piłkę z siatki. W 86. minucie gola zdobył Tomasz Kasprzyk. "Nakata" otrzymał podanie z rzutu rożnego od Sebastiana Starowicza i w swoim stylu z ok. 16 metrów uzyskał siódme trafienie dla halembian. Wynik spotkania ustalił, po podaniu Tomasza Kasprzyka, Szymon Łuszczek. Rezultat mógł być jeszcze wyższy - m.in. Damian Starowicz przynajmniej czterokrotnie miał okazję na zdobycie bramki, ale nie był to jego dzień.
/dodano o godz. 11.49/

24.02.2006r. (piątek) - Akademia 85-lecia Grunwaldu

W 2005 roku Grunwald obchodził 85-lecie istnienia. Jutro odbędą się oficjalne obchody tego jubileuszu. Wszystko rozpocznie się o godzinie 13.00 Mszą św. w Kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie w intencji Klubu. Następnie impreza przeniesie się tuż obok, do hali MOSiR przy ulicy Kłodnickiej. Na godz. 14.15 zaplanowano część oficjalną Akademii. Następnie o 16.45 odbędzie się występ estradowy artystów śląskich w reżyserii i wg scenariusza Mariana Makuli, a godzinę później nastąpi spotkanie przy kawie i szampanie.
/dodano o godz. 20.23/

21.02.2006r. (wtorek) - sparing odwołany | w sobotę z Odrą

Dzisiaj w Nakle Śląskim miał się odbyć sparing pomiędzy miejscowym Orłem a Grunwaldem. Piłkarze naszego zespołu dotarli po godzinie 15.00 na miejsce, jednak, jak się okazało, boisko było w tak fatalnym stanie, że trenerzy postanowili wrócić do domów.

Najbliższy sparing
Grunwald rozegra w sobotę z 11. zespołem V ligi grupy IV, Odrą Miasteczko Śląskie. Mecz odbędzie się na
sztucznym boisku chorzowskiego MORiS-u przy ul. Lompy (w ostatnią sobotę "zieloni" sparowali tam ze Śląskiem Świętochłowice) już o godzinie 8.15. Tak wczesna pora podyktowana jest odbywającą się tego dnia Akademią 85-lecia Grunwaldu. O tym więcej już wkrótce.
/dodano o godz. 18.19/

20.02.2006r. (poniedziałek) - sparing

Już jutro o godzinie 15.30 w Nakle Śląskim Grunwald rozegra kolejny sparing. Przeciwnikiem "zielonych" będzie wicelider V ligi grupy IV - Orzeł.
/dodano o godz. 16.12/

19.02.2006r. (niedziela) - do pobrania

Do pobrania są już bramki z wczorajszego sparingu pomiędzy Śląskiem Świętochłowice i Grunwaldem (3-2):

Pobierz: 1-0 Watola, 4 min. (0.5 MB)
Pobierz: 1-1 Kasprzyk, 44 min. (0.3 MB)
Pobierz: 1-2 Rudyk, 57 min. (1.1 MB)
Pobierz: 2-2 Jaskuła, 69 min. (karny) (0.6 MB)
Pobierz: 3-2 Watola, 86 min. (1.0 MB)

/dodano o godz. 14.27/

18.02.2006r. (sobota) - sparing

Śląsk Świętochłowice  3-2  Grunwald Ruda Śląska  (1-1)

3-2 Watola, 86 min.

Janosz (73. Majdak) - Krajanowski (74. Chołuj, 76. Krajanowski), Szpoton, Jarczyk - D.Sobiech - Łuszczek, Kasprzyk (79. Pochylski), Zajdel (65. A.Duda), S.Starowicz (60. Wróblewski) - Jurok, D.Starowicz (46. Rudyk)

W sparingu rozegranym na sztucznej nawierzchni w Chorzowie
Grunwald uległ Śląskowi Świętochłowice 2-3 (1-1). Jedną z bramek dla halembian zdobył wychowanek Uranii Ruda Śląska, a przez ostatnie 2,5 sezonu zawodnik III-ligowego Ruchu Radzionków, Dawid Rudyk. Ten niespełna 21-letni napastnik (rocznik 1985, do czerwca będzie młodzieżowcem) jak na pierwszy raz zaprezentował się bardziej niż poprawnie.
W składzie Grunwaldu z różnych względów zabrakło dzisiaj
Mateusza Karcza, Damiana Kroczka, Michała Kusiaka i Dawida Moronia.
Już w 3. minucie spotkania "zieloni" mogli objąć prowadzenie. Po zagraniu
Tomasza Kasprzyka (wraz z Jarosławem Zajdlem tworzył parę środkowych pomocników) Szymon Łuszczek znalazł się przed bramką Śląska strzeżoną przez Grzegorza Żmiję, jednak nie zdołał go pokonać. Odpowiedź świętochłowiczan była natychmiastowa i skuteczna. Po rzucie wolnym piłkę głową do bramki Grunwaldu skierował Grzegorz Watola. Kilka minut później ponownie przed szansą na zdobycie bramki stanął Łuszczek, ale i tym razem się pomylił. Wyrównanie padło minutę przed końcem I połowy. Damian Starowicz otrzymał piłkę z głębi pola, zagrał do Sebastiana Juroka, który uruchomił podaniem Tomasza Kasprzyka i ten strzałem zza "szesnastki" zmusił Żmiję do kapitulacji.
Kilkadziesiąt sekund po wznowieniu gry gorąco zrobiło się pod bramką Śląska. Po rzucie wolnym
Dariusz Sobiech "główkował" centymetry obok bramki. W 57. minucie Grunwald objął prowadzenie. Dawid Rudyk idealnie wypuścił na czyste pole Tomasza Kasprzyka, który trafił w słupek. Do piłki dopadł Rudyk i umieścił ją w bramce. Minutę później aktywny strzelec bramki, uderzeniem z narożnika zatrudnił Grzegorza Żmiję. Niebawem Grunwald stworzył kilka znakomitych sytuacji, ale nie zakończył ich golami. W 63. minucie Tomasz Kasprzyk miał przed sobą tylko bramkarza, jednak posłał piłkę nad poprzeczką. Po chwili obok bramki strzelał Dariusz Sobiech, a następnie to samo zrobił Sebastian Jurok. W 68. minucie po rzucie rożnym głową strzelał Adam Duda, bramkarz Śląska z najwyższym trudem przeniósł piłkę nad bramką. Po kolejnym rogu "główkował" Tomasz Jarczyk i znowu doskonale w bramce zachował się Grzegorz Żmija, wybijając futbolówkę na korner. Niewykorzystane sytuacje zemściły się bardzo szybko. Po chwili Tomasz Jarczyk zahaczył we własnym polu karnym zawodnika Śląska i sędzia podyktował "jedenastkę", którą na bramkę zamienił Marcin Jaskuła. Wynik w 86. minucie ustalił pięknym wolejem Grzegorz Watola.