Twierdza w Raciborzu zdobyta

Dzisiaj w Raciborzu miejscowa Unia, po zaciêtym spotkaniu, przegra³a z Grunwaldem 1-2. Tym zwyciêstwem zespó³ go¶ci prze³ama³ fataln± passê, gdy¿ nie wygra³ tam od ponad 10 lat (ostatnie zwyciêstwo: 29.03.1997r. Unia - GRUNWALD 1-4), a ogólnie triumfowa³ dotychczas w Raciborzu tylko 2 razy na 15 pojedynków.
Ju¿ wyj¶ciowa jedenastka halembian przynios³a zmiany w porównaniu z ostatnim meczem ligowym. Nie do koñca zdrowego Henryka Janosza zast±pi³ £ukasz Ponichtera, zaliczaj±c tym samym debiut w "zielonych". Ponadto za kartki "wypad³" Mariusz Baran.
Mecz móg³ ¶wietnie zacz±æ siê dla go¶ci. W 3. minucie Dariusz Kot wygra³ walkê w powietrzu z trzema (!) pi³karzami Unii i zdo³a³ oddaæ strza³, ale bramkarz wybi³ pi³kê. Unia swoje okazje mia³a w 17. minucie, kiedy to Damian Tomasiak gro¼nie uderzy³ obok bramki i 6 minut pó¼niej, kiedy g³ow± strzela³ Mariusz Frydryk, ale £ukasz Ponichtera by³ na posterunku. W odpowiedzi Tomasz Kasprzyk zagra³ do Mateusza Karcza z lewej strony boiska, "Mata" podci±gn±³ z pi³k± kilka metrów i uderzy³ na bramkê, ale Szymon Kubów obroni³. W 30. minucie Pawe³ Wróblewski przedar³ siê lew± stron± i zagra³ wzd³u¿ pola karnego, ale Dariusz Kot nie siêgn±³ futbolówki, doskoczy³ do niej Rafa³ Szpoton i uderzy³ na bramkê, ale bramkarz sparowa³ strza³ na rzut ro¿ny. Z rogu do¶rodkowa³ Pawe³ Wróblewski, obroñcy wybili pi³kê pod nogi Mateusza Karcza, który poda³ do Tomasza Kasprzyka, "Nakata" zagra³ na 7. metr do Dawida Rudyka, a ten nie da³ szans bramkarzowi. W 38. minucie gospodarze wyrównali. Po wyrzucie z autu pi³ka zosta³a zagrana w pole karne przez Szymona Cicheckiego, Kamil Sza³kowski przed³u¿y³ j± g³ow± do Mariusza Frydryka, który z 3-metrowego spalonego trafi³ do siatki. Sêdzia zamiast przerwaæ akcjê, gwizdkiem zasygnalizowa³ rozpoczêcie od ¶rodka. Gospodarze poszli za ciosem i w 44. minucie Szymon Cichecki z rzutu wolnego strzeli³ tu¿ obok bramki. Grunwald móg³ uzyskaæ prowadzenie przed zej¶ciem do szatni, ale Tomasz Kasprzyk, po otrzymaniu pi³ki od Mateusza Karcza, strzeli³ centymetry obok s³upka.
Druga po³owa idealnie u³o¿y³a siê dla "zielonych". Po podaniu Dawida Rudyka Sebastian Jurok piêknym strza³em z oko³o 25 metrów trafi³ w d³ugi róg bramki Unii i wyprowadzi³ go¶ci na prowadzenie. W 57. minucie kapitan gospodarzy Edward Kowalczyk uderzy³ z 16 metrów, a pi³kê zmierzaj±c± tu¿ przy s³upku do bramki £ukasz Ponichtera wybi³ na róg. Trzy minuty pó¼niej Rafa³ Szpoton poda³ do Tomasza Kasprzyka i Grunwald wyszed³ "2 na 1". "Nakata" zagra³ do Dawida Rudyka, ten prze³o¿y³ pi³kê na drug± nogê i strzeli³ tu¿ obok s³upka. W 70. minucie nad poprzeczk± przyjezdnych uderzy³ Edward Kowalczyk, a w odpowiedzi Rafa³ Szpoton po zagraniu Marcina M±ki strzeli³ nad bramk±. W 76. minucie gospodarze mogli wyrównaæ. Sebastian Kapinos zamiesza³ w polu karnym i uderzy³ minimalnie niecelnie po d³ugim rogu. W odpowiedzi Sebastian Jurok po kolejnej kontrze uderzy³ obok bramki. Grunwald poszed³ za ciosemi i bliski podwy¿szenia prowadzenia by³ Tomasz Kasprzyk, ale w 82. minucie, po zagraniu Paw³a Wróblewskiego, trafi³ w bramkarza, a chwilê pó¼niej strzeli³ obok bramki. Unia mog³a jeszcze doprowadziæ do wyrównania, ale w 85. minucie Edward Kowalczyk g³ow± uderzy³ wprost w bramkarza, a w 93. minucie strza³ Tomasza Wardêgi na rzut ro¿ny wybi³ Tomasz Jarczyk.
Prze³amanie ci±¿±cego na pi³karzach z Halemby fatum w Raciborzu sprawi³o, ¿e Grunwald awansowa³ na 6. miejsce w tabeli; natomiast za tydzieñ podopieczni Fryderyka Dudy podejm± wicelidera, Beskid Skoczów.